Jakie czynności wykonujemy podczas pierwszego uruchomienia pralki?

Nikt nie wyobraża sobie funkcjonowania w życiu codziennym bez pralki. Aby służyła nam jak najlepiej i jak najdłużej należy przestrzegać zaleceń podanych w instrukcji obsługi oraz w karcie programów. Przed pierwszym uruchomieniem tego sprzętu, musimy wykonać kilka czynności, zobaczcie jakich.

pierwsze użycie pralka

źródło: remodelista.com

Jakie czynności wykonujemy podczas pierwszego uruchomienia pralki?

Kupiłeś nową pralkę i nie wiesz jak przygotować ją do użytku, tak aby służyła bez zastrzeżeń przez wiele lat? Każdy chciałby zapewne jak najszybciej użyć nowej pralki. Ale zanim wstawimy pierwsze pranie, musimy wykonać kilka czynności.

  1. Rozpakuj i sprawdź sprzęt

Przede wszystkim po rozpakowaniu sprawdzamy dokładnie czy pralka nie jest uszkodzona. W następnym kroku sprawdzamy, czy została do niej dołączona karta gwarancyjna/karta programów. Zawsze warto zachować instrukcję obsługi oraz kartę programów do wglądu, np. w przypadku przekazania pralki innemu użytkownikowi należy do niej dołączyć instrukcję obsługi, lub przy usterce sprzętu warto zajrzeć w kartę gwarancyjną, aby skontaktować się z serwisem gwarancyjnym. Jeśli urządzenie przed dostawą było narażone na działanie niskiej temperatury, przed jego uruchomieniem należy je przez kilka godzin pozostawić w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej i dopiero po upływie tego czasu możemy korzystać ze sprzętu.

  1. Odpowiednie ustawienie i wypoziomowanie

Należy umieścić ją na stabilnej i równej podłodze, jeśli to możliwe w kącie pomieszczenia. Sprawdzamy, czy urządzenie stoi stabilnie na podłodze, na wszystkich czterech nóżkach, dla pewności możemy sięgnąć po poziomicę, by upewnić się, czy jest dokładnie wypoziomowana, w innym wypadku będzie „skakała” po całej łazience. Należy również upewnić się, że otwory wentylacyjne w podstawie pralki (jeżeli występują w danym modelu) nie są zasłonięte przez dywan lub inne materiały. Wypoziomowanie pralki nie jest problemem, ponieważ zazwyczaj nóżki są regulowane.

  1. Odkręcanie śrub blokujących bęben

Jeżeli wybraliśmy już odpowiednie miejsce, gdzie pralka będzie stać ,to kolejną bardzo ważną czynnością, jaką wykonujemy, jest usunięcie śrub blokujących bęben, tak aby mógł prawidłowo pracować w czasie pracy pralki. Uruchomienie pralki bez ich usunięcia może spowodować poważną awarię.

  1. Podłączenie dopływu wody do pralki

Wąż doprowadzający wodę do pralki mocujemy za pomocą plastikowej nakrętki. Pamiętaj! W środku nakrętki powinna być włożona odpowiednia uszczelka (nie wkładaj pierwszej lepszej, zobacz, która najlepiej pasuje i wybierz właśnie tę!). Nakrętkę dokręć za pomocą klucza zaciskowego. Podobnie zrób z drugim końcem węża, z tym że przykręcić go do końca zaworu doprowadzającego wodę.

  1. Podłączenie odpływu wody – odpompowanie

Wąż odpływowy z pralki musisz połączyć z syfonem pałkowym. Koniec węża nasuwamy na koniec syfonu i zakładamy metalową obejmę. Pamiętaj o dokładnym dokręceniu jej śrubą! Dzięki temu w czasie pracy pralki, wąż nie zsunie się z syfonu i nie zaleje całej łazienki. Redukcję gumową wciskamy do rury kanalizacyjnej odprowadzającej wodę, a w nią koniec syfonu połączony z wężem. Bardzo ważne jest, by wylot rury odpływowej nie znalazł się zbyt nisko, bo wtedy woda będzie się wylewać z pralki lub zmywarki od razu w trakcie napełniania, co spowoduje zakłócenia podczas pracy.

podłączenie pralki

źródło: architonic.com

  1. Sieć elektryczna

Jak wiadomo pralka bez prądu działać nie będzie, trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to takie proste. Należy pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa gniazdo, do którego będziemy podłączać pralkę, nie powinno znajdować się bliżej niż 60 cm od punktu poboru wody (baterii). Zachowanie szczególnej ostrożności przy tej czynności jest bardzo wskazane. Nie dotykamy gniazdka i wtyczki mokrymi rękoma!

  1. Pierwsze pranie

Włącz pralkę, nie wkładając do bębna żadnych rzeczy i ustaw dowolny program, pranie na normalny cykl najlepiej, aby temperatura była wysoka(najczęściej pierwsze pranie i pranie w celu wyczyszczenia bębna pralki wykonywana jest w 90 stopniach Celsjusza), tak aby rozpuścić pozostałości smarów. Jeżeli pominiesz tą czynność w nowej pralce, to może Cię spotkać niemiła niespodzianka w postaci poplamionych ubrań.. Dodaj niewielką ilość ulubionego detergentu, (proszku, płynu do płukania) bądź wlej szklankę octu w miejsce, gdzie sypiemy proszek.  Upewnij się, że drzwi pralki są odpowiednio zamknięte, inaczej pralka nie rozpocznie pracy i mogą pojawić się komunikaty/ błędy świadczące o nieprawidłowo zamkniętych drzwiach.

Dajcie znać o której czynności nie wiedzieliście. Miłego, pachnącego, czystego prania ! 

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *