Awaria grzałki – jak sobie z nią poradzić?

Jednym z najczęściej psujących się elementów w pralce jest grzałka, służy ona do podgrzewania wody podczas prania. Awaria grzałki wiąże się z zatrzymaniem pracy naszego sprzętu. Jak wymienić grzałkę?

awaria grzałki

źródło: mirsovetov.ru

Awaria grzałki – jak sprawdzić?

Można powiedzieć, że przepalenie się grzałki jest dość dobrą informacją dla nas, wymiany grzałki możemy podjąć się na własną rękę, nie wymaga to od nas dużej wiedzy elektrycznej, czy też szczególnych umiejętności.

Pierwszym krokiem jeszcze przed wymianą grzałki jest znalezienie odpowiedniej grzałki do wymiany. Grzałka, którą wybierzemy, musi zgadzać się z modelem naszej pralki. Musimy dokładnie spisać wszystkie oznaczenia. Po tych informacjach wyszukujemy grzałki w sklepach internetowych, czy też idziemy do sklepu stacjonarnego i poszukujemy odpowiedniego modelu.

Jak sprawdzić, czy grzałka została uszkodzona?

Czasami zdarza się, że pralka nie grzeje, jednak grzałka nie została uszkodzona. Chcąc to sprawdzić, przygotowujemy pralkę tak, jakbyśmy włączali pranie – drzwi zamknięte, woda otwarta, a prąd podłączony.

Naciskamy przycisk start i przekręcamy na każdy z dostępnych programów, Następnie puszczamy start i włączamy po kolei programy od przedostatniego, naciskamy krótko start i puszczamy – w tym momencie powinny palić się trzy diody, czyli „gotowa” „pracuje” „koniec” – jeżeli nie palą się one, zrobiłeś coś nie tak. Następnie naciskamy wszystkie programy, zaczynając od 2, a na 8 kończąc. Przez ten czas powinny palić się 3 diody. Możliwe, że jedna z diod się spaliła, dlatego też potrzebne będzie zlutowanie płytki, która znajduje się koło podajnika na detergenty. Przełączamy z programu na program z 7 na start, po czym z 8 na start itd. – jeżeli nie słyszysz klikania przekaźnika, to będzie potrzebna jego naprawa, jeżeli natomiast działa szukamy prądu do przekaźnika, a z przekaźnika do grzałki.

grząłka awaria

źródło: ukwhitegoods.co.uk

Jak wymienić grzałkę w pralce?

  • Krok 1 – Odłączamy pralkę od źródła prądu oraz wody.
  • Krok 2 – Odwracamy pralkę w taki sposób, aby mieć dostęp do tylnej obudowy (grzałka znajduje się u dołu bębna, dlatego też najlepiej dostać się do niej od tyłu).
  • Krok 3 – Odkręcamy tylną obudowę pralki (zazwyczaj wystarczy, że odkręcimy tylko kilka śrubek i odepniemy kilka zaczepów).
  • Krok 4 – Grzałka powinna znajdować się pod bębnem, a do niej powinno być dopiętych kilka kabli. Przed rozpoczęciem wymiany grzałki warto zrobić zdjęcie, by później podpiąć wszystkie kable w taki sam sposób.
  • Krok 5 – Odpinamy kabelki i odkręcamy śrubę, dzięki, której grzałka jest przytwierdzona do konstrukcji z pomocą klucza. Czasami po wykręceniu nakrętki śruba nie chce wyjść. Możemy w nią postukać kilka razy, żeby puściła.
  • Krok 6 – Wyjmujemy starą grzałkę.
  • Krok 7 – Na miejsce starej grzałki wkładamy nową, przed włożeniem uszczelkę smarujemy odrobiną płynu do mycia naczyń, w celu lepszej szczelności oraz gładkiemu wejściu.
  • Krok 8 – Następnie podpinamy kable, w taki sposób jak było to wcześniej.
  • Krok 9 – Wkręcamy śrubę.
  • Krok 10 – Zamykamy pokrywę i sprawdzamy działanie pralki.
Latest Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *